Telefon

+123-456-7890

E-mail

mail@domain.com

Otevírací doba

Mon - Fri: 7AM - 7PM

Každým rokem si všichni říkáme, že letošní vánoce nebudou jako ty loňské, kdy se všechno příliš přehánělo a kupovalo se všechno možné, načež to rodinu dostalo do poměrně tíživé finanční situace, ze které se jenom velmi těžko dostávala, trvalo to dlouhé měsíce a dluhy, které rodina udělala, se přeplatily i dvojnásobně.

Mnohé rodiny, které si před Vánoci vezmou půjčku třeba na deset tisíc korun, ji mnohdy přeplatí až dvojnásobně. Což může znamenat, že si třeba nemohou dovolit jet v létě na rodinnou dovolenou. Když se na to podíváte z této perspektivy, je poněkud nedomyšlené, brát si půjčky. A přesto to tak dělá každý osmý Čech.

· Kolik si průměrně půjčujeme?
Jedná se většinou o obnos pět až deset tisíc korun, ale výjimečně můžeme najít i půjčky na vánoční svátky v hodnotě dvacet tisíc korun.

· Kolik Čechů o půjčce letos uvažuje?
Podle průzkumu se jedná o průměrně jednu třetinu respondentů. Navíc z dotázaných lidí si šedesát tři procent lidí v minulosti na Vánoce půjčilo alespoň jednou, méně než třicet procent dvakrát a více krát.

· Na co si dát při půjčkách pozor?
Každý rok nás před tím odborníci varují – dobře i projděte smlouvu, kterou sepisujete, ale dokonce ještě předtím, než ji uzavřete, odborníci doporučují zaměřit se na důvod, proč půjčku potřebujete. Půjčujte si vždycky jenom ty peníze, které nutně potřebujete, ne na nadstandard, který vás eventuálně může zruinovat. Nemá cenu se zadlužovat kvůli něčemu, co nutně nepotřebujeme. Jistě, může to pro vás zanemnat krásné dva nebo tři dny, ale pak se na několik měsíců budete muset příšerně uskrovnit. A stálo to potom za to?

· Jakých zásad se při půjčování peněz držet?
Dejte si pozor na půjčky, které poskytují nebankovní společnosti. Pročítejte dobře skryté poplatky, spočítejte si, o kolik ji přeplatíte, ať potom nejste nemile překvapeni. Ale buďte opatrní i v případě, že si v obchodě kupujete nějaké dárky na splátky. Předem si spočítejte, jak dlouho budete splácet a o kolik tu věc přeplatíte. Není lepší si na ni našetřit, než za ni zaplatit až dvakrát tolik?

Doporučené články