Telefon

+123-456-7890

E-mail

mail@domain.com

Otevírací doba

Mon - Fri: 7AM - 7PM

Zámek Neuschwanstein v Bavorských Alpách je jeden z nejslavnějších symbolů Německa. Působí jako středověký hrad, ale kdo se jen trochu zajímá o historii ví, že se jedná o relativně moderní stavbu, kterou nechal postavit bavorský král a velký mecenáš umění Ludvík II koncem 19. století.
Ludvík II. Z prastarého rodu Witelsbachů byl snílek, který se nikdy neoženil (ačkoli byl zasnoubený se svou sestřenicí a sestrou císařovny Sissi Sofií a miloval především muže.

Míval dny, kdy se choval docela normálně a dny, kdy býval nepříčetný. Dnes bychom mu patrně diagnostikovali maniodepresivní psychózu.Stavba v historizujícím novogotickém stylu nebyla určena k reprezentaci, ale především jako únikové místo podivínského krále před světem a jako monumentální operní scénu pro skladatele Richarda Wagnera.Richard Wagner Ludvíka II velmi ovlivnil, především Wagnerovi král vděčil za svou celoživotní zálibu v bájích a pohádkách.

Pohádková stavba plná komfortu

Zámek sice působí starobyle, ale je pravda, že na svou dobu se jednalo o velmi moderní stavbu s horkovzdušným topením, výtahy na jídlo nebo ocelovou konstrukcí, která dopomohla efektivní klenbě v trůnním sále. Ludvík II. se ze zámku dlouho netěšil, vlastně se ani nedočkal ukončení stavby, protože byl shledán duševně chorým, byl zatčen, internován na hradě Berg a dva dny na to utonul ve Wormském jezeře. Jeho smrt je obehnána tajemstvím, stejně jako jeho život a dala vzniknout mnoha konspiračním teoriím.

Pro zajímavost, v době 2. světové válkyna chátrajícím Neuschwansteinu nacisté ukrývali poklady a zámek představoval nejvýznamnější úkryt válečné kořisti.

Po válce byl zámek opět zpřístupněn veřejnosti a dnes patří mezi nejnavštěvovanější pamětihodnosti světa.

Pokud se Vám jeví zámek poněkud povědomý, ale nevíte odkud, pak vzpomeňte si na animované filmy Walta Disneye a jeho Sleeping Beauty Castle – tedy hrad Šípkové Růženky.

Doporučené články