Výplně čalouněného nábytku, bytových doplňků a lůžkovin mohou být zhotoveny z mnoha různých přírodních i syntetických surovin.
Kapok
Oblíbený materiál mezi čalouníky. Jedná se o přírodní rouno vhodné zejména do čalounění a opěrek a sedáků stylového nebo starožitného nábytku. Nevýhodou je, že jej nelze prát, proto se používá pouze na pevné čalounící vrstvy. Časem se v něm mohou tvořit chuchvalce.
Ovčí rouno
Do přikrývek a do polštářů se již používá řadu let. Má vynikající schopnost vázat vlhkost (tělesný pot) a pak ji odpařovat do ovzduší, v tomto směru předčí i bavlnu. Zároveň je velmi měkké a příjemné. Těchto vlastností se využívá i v souvislosti s onemocněními pohybového ústrojí.
Peří
Prachové peří rovněž nelze prát v pračce, je to však ten nejměkčí a nejvíce nadýchaný materiál, jaký lze pro výplň zvolit. Stejně jako péřové bundy, můžete mít doma takto vycpané malé polštářky. Naše babičky dobře věděly, jaké výhody skýtá spaní pod duchnou z prachového peří, pouze pod ní bylo někdy v letních měsících horko.
Vatelín
Jedná se o univerzální výplň, která se osvědčila již před mnoha desítkami let. Svůj vrchol zaznamenal vatelín již za socialismu a využívá se dodnes jako nejoblíbenější materiál, který se dobře udržuje v čistotě. Je možné jej prát v pračce a vycpávat s ním různé velikosti opěrek, sedáků, polštářků, ale i teplých zimních bund a kabátů.
Polystyren
Polystyren ve formě drobných kuliček lze nacpat do různých sedáků, např. sedacích vaků, polštářů, pytlů, které jsou většinou umístěné přímo na podlaze. Záleží vždy na velikosti kuliček a jejich tvrdosti, některé dobře drží tvar, jiné se naopak deformují a sesedají, ale jsou měkčí.
Pěnové výplně
Jsou to různě pružné a poddajné polymery ve formě pěnové hmoty, kterou lze pořídit formou drtě, přířezů, metráže, ústřižků nebo větších bloků. Většinou to bývá osvědčený polyuretan, jehož obchodní název molitan zná asi každý.