Tip na výlet: Wieliczka

Každý z nás rád jezdí na výlety. Mnohá významná místa v České republice jste už možná navštívili a proto byste rádi svou pozornost zaměřili na zajímavá a atraktivní místa u „sousedů“. To znamená v zemích, které s námi sousedí a kde tedy je možné vyrazit jen tak na skok v rámci jednodenního výletu. Dnes se vypravíme do Polska.

Solné doly se nacházejí pod městem Wieliczka 10 km od starobylého Krakova a turisty čeká neuvěřitelná 3,5 km dlouhá tajemná trať do hlubin minulosti. 3,5 km tvoří ovšem jen nepatrný zlomek z celkového množství 350 km chodeb, které tvoří součást rozsáhlého geologického komplexu.

Toto místo patří se svou návštěvností kolem 1 000 000 turistů mezi nejnavštěvovanější místa Polska a není se čemu divit. Solné doly ve Wielicze byly už v roce 1978 zapsány do seznamu dědictví Unesca a patřili mezi prvních 12 zapsaných objektů světového dědictví.

Labyrint solných chodeb

Solná ložiska ve Wieliczce byla využívána už v dobách neolitu. První solný důl byl doložen v jedenáctém století.Současný důl pochází z 13. století a těžba soli tvořila rovnou třetinu královských příjmů.

Turisté mohou v hloubce 65-135 metrů pod zemí obdivovat neuvěřitelné chodby, sochy ze soli vytesané obvykle amatérskými sochaři, solné kaple, komory, studny, štoly a může se seznámit také s historií těžby od středověku až po současnost. Návštěvníci mohou posedět také v neobyčejné podzemní restauraci, která taktéž působí jako z jiného světa.

Výhodou je celoroční provoz, takže toto úchvatné místo můžete navštívit také v době, kdy počasí není výletům příliš nakloněno. Nevýhodu je ne právě nízké vstupné, ale pokud vezmete v potaz neobyčejný zážitek, nejedná se o částku přehnanou.

Objekt se může pyšnit úžasnou akustikoua proto jsou jeho sály využívány také k umělecké především hudební produkci.
Samozřejmě při cestě zpět si nenechte ujít alespoň krátkou návštěvu starobylého města Krakov.