Telefon

+123-456-7890

E-mail

mail@domain.com

Otevírací doba

Mon - Fri: 7AM - 7PM

V současné době převládají na trhu osvětlovací techniky v domácnostech tři základní typy světelných zdrojů: LED diodové polovodičové systémy, zdroje na principu elektrického výboje s inertním plynem – zjednodušeně řečeno výbojky a zářivky a poměrně značně rozšířené bodové osvětlení halogenovými reflektory.
Do popředí se silně tlačí LED diody ve všech možných podobách, tvarech a provedeních počínaje žárovkami a konče panely a pásky. Profesionálně vedené reklamní kampani zaměřené na polovodiče také pomohla řada kulturních a sportovních akcí, kde se tato technologie uplatnila při výstavbě olympijských areálů a zázemí, a jako podpůrné systémy příměstských obchodních center.

lustr

Ve stínu LED diod, tak trochu neprávem opomíjené, jsou dnes trubice a baňky s luminiscenční vrstvou a plynovou náplní, které vytváří specifické a velmi příjemné umělé světlo. Ano, řeč bude o lineárních a tvarových kompaktních zářivkách.
Výhody osvětlení kompaktními zářivkami jsou nesporné – vydávají totiž umělé světlo dostatečně intenzivní, více směrové a především v takovém podání barev, které je pro lidský zrak přijatelnější, než světlo LED diod. Je to dáno právě samotným principem – elektrickým výbojem v prostředí plynové náplně a s pomocí odrazové vrstvy luminoforu na rubu skleněné trubice či baňky.

Zářivky jsou dnes na vyšší úrovni než před dvaceti lety

Zářivky však ke své nelibosti nesklidily příliš mnoho pozitivních ovací, mají za sebou poměrně krušné období počáteční vývojové fáze, kdy byl trh zásoben pouze omezenými možnostmi barevného podání, a kdy před jejich přednostmi převládaly neduhy jako např. nepříjemné blikání, bzučení a příliš ostré a bodavé světlo.
Technický pokrok se však naštěstí nezastavil a vědecké týmy si dobře uvědomovaly přednosti výbojkového osvětlení. Původní indukční předřadníky byly nahrazeny elektronikou, byla rozšířena nabídka barevného podání, prodloužena životnost výrobků a zvýšen výkon na úkor spotřeby energie.

desingové osvěltení

Dnes mají opět své místo na slunci nejen na pracovištích, ale i v domácnostech. Instalují se ve formě centrálních, nástěnných a stojanových svítidel, jsou ideálním médiem v kuchyních, pracovnách, v koupelnách, hodí se i do prostředí chodeb, předsíní a schodišť. Výroba se také soustředila na průmyslový design, velkou oblibu si získala kruhová zářivka, krátké lineární trubice a kompaktní zářivky se závitem E27.

Doporučené články